Tersine Mühendislik Monoprice Yazıcı

MPOM MP Mini 3D yazıcıyı seçtiğinde, geçen yıl serbest bırakıldığında, bir oyun değiştiriciydi. Bu, 200 $ ‘lık bir yazıcıydı, evet, ancak aynı şekilde o kadar açık olmayan bir sır tuttu: Bir 3B yazıcı denetleyicisi kurulu, UI’yi kullanan bir ESP8266 ile 32 bit bir kol mikrodenetleyiciyle güçlendirilmeden önce hiç kimse görmedi. Bu, 3D baskı dünyasında bir oyun değişen elektronik setidir ve şimdi, sonunda birileri tersine mühendisliktir.

[Robin], bir osiloskopun lidünü birincil denetleyici ile arasındaki seri çizginin yanı sıra ekran kontrolörü de ekleyerek tersine başladı. Baud oranı garip (500 kHz), ancak bunun dışında, komutlar insanoğlu metinde kolayca görünür. MP Mini Yazıcıda geliştirilen bir web sunucusu var ve ayrıca bu yazıcının servis ettiği web sayfasını kontrol ettikten sonra, [Robin], doğrudan denetleyici kartından G-Kodu göndermenin mümkün olduğunu keşfetti, veri listesi alın SD kartta, bir 3D yazıcı ile ne yapmak isterseniz yapın.

Ekran kartındaki devreyi çıkarmadan sonra, [Robin], böyle bir basit karttan beklediğiniz şeyleri kesin olarak keşfetti: bir ESP tarafından sürülen bir SPI ekranı yanı sıra yana oturan büyük bir flaş çipi. [Robin] Ekranın tasarımını keşfetti ve ayrıca LCD’ye metin çekmek için Platform.io’da bir iş geliştirdi. Bu işin sonu değil – bu yazıcı özel ürün yazılımı olan parçaları fışkırtma işleminden önce yapılması gereken çok şey var.

Bu, MP mini içindeki sürücü kartının bir hack değilken, bu gerçekten bir sorun değil. Bu yazıcın motor sürücü kartı, bu yazıcının geçen yıl serbest bırakıldığı zamanın önünde olduğu gibi, her türlü değişikliği gerçekten zorunlu değildir. Tıpkı çoğu şey gibi, UI zayıf noktadır, ayrıca üretici yazılımını yükseltmenin yanı sıra bu yazıcı için yerleşik web sunucusu yanı sıra öne en iyi yöntemdir.

[Robin], tam olarak bu ekran denetleyicisini tam olarak nasıl tersine çevirdiğini tam olarak olağanüstü bir video koyun. Bunu aşağıda inceleyebilirsiniz.