Bu Ahududu Pi Mini ITX kartının tonları IO

var. Ahududu PI şimdi çok çeşitli sürümlerde geliyor. Küçük küçük sıfırlar ve tabii ki ana boyutlu panolar var. Ardından, tüm io’yu parçalamak için bir taşıyıcı panosuna yuvalamaya hazır olan en yeni en büyük hesap modülü 4 var. SeaBerry, [Jeff Geerling] tarafından gösterildiği gibi, CM4’ün Mini ITX formfactor ve bir ton IO’ya verdiği gibi bir tasarımdır. (Mola sonrası gömülü video.)

SeaBerry, sadece 1x bant genişliği olan ancak tam boyutlu kartlar tutabilen tam boyutlu bir X16 PCI-E bağlantı noktasını verir. Ayrıca üstte dört mini-PCI-E yuvası var, dört m.2 e-anahtar yuvası altında saklanıyor. Kurul, NVME sürücüler için ortada bir M.2 yuvasına ve yandan asılı X1 PCI-E yuvasına sahiptir.

Bağlantı noktaları bir USB 2.0, bir Cisco tarzı seri konsol portu, iki HDMI bağlantı noktası ve Gigabit Ethernet jakı bulunur. İki ayrı 12V konektöre, doğru Güç Üstü Ethernet donanımının eklenmesiyle üçlü yedeklenebilen bir yedek güç kaynağı kurulumuna izin verilir. Doğal olarak, SeaBerry ayrıca her zamanki 40 pin GPIO başlığına, 14 pinli CM4 IO başlığına ve her zamanki DSİ, CSI ve RTC bağlantı noktalarına sahiptir.

Mini ITX tasarımı belirli bir nimettir. SeaBerry, mini bir PC kasasına kolayca tokatlanabilir ve güç düğmesi ve etkinlik LED’leri beklediğiniz gibi çalışır.

Tahtayı test ederken, [Jeff Geerling], neredeyse her yuvayı doldurdu, 8 GB RAM ile bir hesaplama modülü 4’te kaç kartın çalışacağını görmeye çalışıyor. Bir NVME SSD sürücüsüne atma, makine öğrenmesi için birkaç mercan TPU, çoklu ağ kartları ve bir SATA arayüzü sorun olmadı.

Sürücü sınırlamaları nedeniyle her şey işe yaramadı, ancak otobüste numaralandırılan her şey. [Jeff’in] daha önceki işler burada temettü ödedi. Platformda çalışan GPU’ları almaya çalışan önceki girişimleri, PCI aygıtları için genişletilmiş bir bar boşluğu açılıyordu.

Daha fazla TPU, 5 WiFi kartı ve 3 NVME sürücüsü ile yüklenen 12 kartlı bir taşıyıcıya eklenmeyi içeren daha fazla girişimler. Aşırı NVME sürücülerinden gelen bazı çekirdek paniklerin dışında, pi cm4’ü hala her şeyi keşfedebiliyordu, gösteren 20 PCI-E’den daha büyük sorunları olmayan cihazları ele alabilir.

PI CM4’teki pek çok cihazı atma, ana akımda bariz bir uygulamaya sahip olmayabilir, ancak birinin için yararlı olduğunu kanıtlayacağından emin olabilirsiniz. Biz kesinlikle izlemek zevk [jeff] CM4 ile mümkün olan neyin sınırlarını itin ve umarım yakında çalışan GPUS alır.