Vakum “tüp” GPS’in bir gün

GPS’nin yerini alabilir, yanı sıra benzer uydu navigasyon sistemleri her şeyi değiştirdi. Çağdaş nesil, bir servis istasyonu haritasını katlamak ya da birisine yolun kenarındaki yol tariflerini istemek zorunda kalma olasılığı çok daha az olasıdır. Ancak GPS mükemmel değil. Bir şey için gökyüzünü görmeniz gereksinimi. Bir başkası için, bir rakip uydularınızı sıkıştırabilir veya alır. Doğal bir felaket bile geçici olarak veya kalıcı olarak uydulara erişiminizi kazandırabilir.

SANDIA Ulusal Laboratuarlarındaki insanlar, bunun gibi şeylerle ilgili olarak, GPS’nin kuantum ivmeölçerleri ve jiroskoplarla değiştirmek istedikleri konusunda endişelendiriyor. Sorun: Bu şeyler, lazerlerin yanı sıra hacimli vakum sistemlerinin yanı sıra pahalı. Bununla birlikte, SANDIA, potansiyel olarak işi yapabilecek bir kiloluk değerlendiren bir avokado büyüklüğü hakkında mühürlü bir gadget geçirmiştir. Amaçları, dört yıl boyunca bakılmaksızın çalıştığını görmek.

Bu normal vakum tüpü değil. Safir yanı sıra titanyumdan da yapılır. Kendi başına, gadget hiçbir şey yapmaz, ancak rubidyumun herhangi bir ekstra pompalama olmadan mühürlü bir odada bulunabileceğini göstermektedir. Bu kuantum sensörleri yeni bir şey değil, ancak kendiliğinden yeten bir soğuk atom sensörü, bu sensörleri gemiler, uçak gibi otomobillere ve zemin taşıtları gibi otomobillere yerleştirme yöntemini açabilir. Tipik olarak bir anteni yüzmeden gökyüzünde atış yapmayan denizaltılar, yeni teknolojiye benzer adaylardır.

Bu yeniliğe dayanan bir navigasyon sistemi, konuyla ilgili atomları büyüklüğüne ve ardından hareketlerini bastırır. Bu, çok daha doğru bir atalet navigasyon sisteminin sağlanmasını sağlayan rotasyonun yanı sıra aşırı derecede doğru bir hızlanma kararını sağlar.

GPS’nin tam olarak nasıl çalıştığında bir tazeleme gereksinimi, tartışabiliriz. Rubidyum dahil bir modül kavramının uzaklaştığına inanıyorsanız, kesinlikle hassas saat çalışmaları için onları alabileceğinizi hatırlamayın.